Технология на производство и характеристики на споен пластинчат топлообменник
- 2021-11-15-
Технология на производство и характеристики наспоен пластинчат топлообменник
Запаеният пластинчат топлообменник може да намали до голяма степен блокирането и да удължи до голяма степен времето за работа на процеса. Това е дизайнът на широки пролуки, шарки на плочи и гладки отвори между плочите, за да улеснят потока от влакна и частици. Възстановява повече топлина и намалява разходите ви за енергия. Това е топлообменник с по-висок коефициент на възстановяване на топлината.
Поради обратния си поток,споен пластинчат топлообменникможе да загрее студения поток до температура, близка до входящия топлинен поток, като по този начин възстановява енергията в по-голяма степен. Може да се използва топлинна енергия, която преди се е смятала за безполезна. По този начин консумацията на пара може да се намали, а излишната пара може да се използва за производство на електроенергия. По-високата рекуперация на топлината, времето за работа изисква по-малко пространство, а високата междина на топлинна ефективност го прави компактен. В сравнение с корпусно-тръбния топлообменник, спояваният пластинчат топлообменник заема само 20% от площта на пода, а теглото е с около 80% по-леко, когато технологичната среда е напълнена. Широколентовата връзка увеличава времето на работа, по-дългите интервали на обслужване и намалява появата на повреди при запушване на тръбопроводи. За полагането на влакнести среди, редовното обратно промиване може да позволи на пластинчатия топлообменник да се използва за по-дълъг интервал.
За почистване на мръсотията вътре в топлообменника, CIP оборудването обикновено се използва за редовно почистване и почистващият агент се промива през уреда, когато оборудването е изключено. Малкият задържащ обем на широката лента намалява консумацията на химикали и вода и съкращава времето за почистване. Вспоен пластинчат топлообменниквъзстановява топлината от двата технологични потока и я използва за предварително загряване на смесения сок. След трансформацията консумацията на пара е намалена с 40-50%, а излишната пара може да се използва и за производство на електроенергия.